Jesienna, duża aktualizacja w Bitrix24

14 Października odbyła się prezentacja i zapowiedź zmian, jakie zostaną wprowadzone tej jesieni do systemu intranetowego Bitrix24. Firma Bitrix przeprowadza do 4 znaczących aktualizacji rocznie, uwzględniających opinie użytkowników i wzbogacających funkcjonalność całego systemu, zmierzających do poprawy bezpieczeństwa systemu, jego użyteczności i zwiększenia komfortu użytkownika podczas pracy w intranecie Bitrix24.

Wdrażane obecnie zmiany są dość znaczące i dotyczą wyglądu portalu, jego wydajności, wprowadzają nowe funkcje do modułu CRM, komunikatora i dysku Bitrix24.Drive. Obok nowych funkcji użytkownicy zauważą znaczną poprawę wydajności systemu; dzięki zastosowaniu nowej technologii wyświetlania treści, Bitrix deklaruje wzrost szybkości odświeżania od 50% do 150%.

Nowy Design

Ocena wyniku pracy grafików nad nową szatą portalu może być tylko subiektywna. Wygląd Bitrix24 stał się bardziej "miękki", linie są bardziej subtelne, a całość wpisuje się w trend kreowany przez Windows 8. Zobaczymy nowe, wyraźniejsze piktogramy, zmieniony moduł CRM, który do tej pory nieco odstawał graficznie od pozostałych modułów. Niektóre akcje, jak na przykład skomentowanie wpisu, wydają się jeszcze łatwiejsze - system zdaje się zachęcać do dodania swojego postu. Ogólne wrażenie jest dla mnie pozytywne, Bitrix24 kładzie nacisk na to, żeby layout nie męczył podczas całego dnia pracy i wyróżnione są jedynie te elementy, które wymagają szczególnej uwagi użytkownika.

Nowy design Bitrix24

Nowa szata Bitrix24.

Dysk w chmurze - Bitrix24.Drive

Dysk umożliwia przechowywanie, współdzielenie i wspólną pracę na plikach w intranecie. Dokumenty mogą być również procesowane korzystając z funkcjonalności automatyzacji procesów akceptacji i obiegu dokumentów (workflow). Co ważne, dysk Bitrix24 jest bezpłatny w wersji niekomercyjnej systemu, a w wersjach komercyjnych, cena nie jest zależna od liczby użytkowników, jak to jest w przypadku rozwiązań konkurencyjnych.

Co nowego Bitrix proponuje w tej aktualizacji? Wyrazić można to hasłem: "Większy. Lepszy. Szybszy." Oprócz zmiany widoku folderów i plików, które teraz są wyświetlane zarówno w formie ikon, jak i w formie drzewka, Bitrix odpowiedział na oczekiwania klientów umożliwiając transfer większych plików, wydajne zarządzanie dużą liczbą plików (nawet setkami tysięcy) i szybsze działanie dysku. Wprowadzone zostało także zabezpieczenie przed przypadkowym usunięciem dokumentu i możliwość edytowania dokumentów nie tylko online, lecz również za pomocą lokalnie zainstalowanych pakietów biurowych MS Office, Pages Mac, OpenOffice, LibreOffice. Dokumenty wciąż mogą być edytowane online korzystając z kont MS Office czy też GoogleDocs. W nowej wersji dysku zawsze wiadomo, kto korzysta z pliku i kto może utracić na ewentualnym usunięciu pliku z biblioteki.

Miłą niespodzianką przygotowaną przez Bitrix jest również zwiększenie limitów wykorzystania powierzchni dyskowej z obecnych 50GB do 100GB w wersji komercyjnej Standard oraz udostępnienie nielimitowanej przestrzeni dyskowej w wersji Professional.

Dysk Bitrix24

Dysk Bitrix24.Drive po aktualizacji.

Moduł CRM

To jeden z najbardziej rozbudowanych funkcjonalnie modułów w intranecie Bitrix24. Oprócz wspomnianej wcześniej zmiany grafiki layoutu pojawiły się nowe funkcje, istotne dla zarządzających procesem sprzedaży. Teraz można w prosty sposób uniknąć zdublowanych wpisów (firm, kontaktów) i zarządzać duplikatami poprzez łączenie różnych wpisów w jeden rekord. Prawdopodobnie najważniejszym w tej aktualizacji usprawnieniem w CRM jest możliwość własnego konfigurowania wszelkich formularzy, dodawania, usuwania i zmiany układu pól, tak aby dostosować je do własnych warunków biznesowych. Ma to również wpływ na raportowanie i filtrowanie list danych, teraz również i te funkcje mogą wykorzystywać pola formularzy stworzone przez użytkownika. Natomiast w Marketplace Bitrix24, czyli w sklepie z aplikacjami napisanymi dla Bitrx24, pojawił się program do tworzenia w wizualnym edytorze formularzy, które umieszczone na stronie internetowej mogą zbierać dane zasilające bezpośrednio bazę CRM (np. zbieranie danych kontaktowych klientów przez stronę www i dodawanie ich jako elementy "Lead" w systemie Bitrix24). Na pewno przyda się także dodatek przypominający o urodzinach klientów i partnerów biznesowych.

CRM Bitrix24

Nowe funkcje w Bitrix24 CRM - duplikaty i własne formularze.

Komunikator

Komunikator Bitrix24 umożliwia prowadzenie czatu, rozmów głosowych i video oraz wideokonferencji. Wraz z nową aktualizacją zyskuje kolejną funkcję - natychmiastowego przesyłania plików pomiędzy rozmówcami, polubienia konkretnego postu w wątku rozmowy, wycofanie lub edycję wiadomości, która nie została jeszcze dostarczona adresatowi, a także automatyczną zmianę statusu dostępności, gdy użytkownik pozostaje przez określony czas nieaktywny. Wyszukiwanie kontaktów w komunikatorze może odbywać się teraz nie tylko po Imieniu i Nazwisku, ale również po zajmowanym stanowisku. Dochodzi także opcja wykonywania połączeń wyłącznie głosowych, do tej pory mogliśmy przeprowadzać oprócz czatu tekstowego video-rozmowy, które w przypadku gorszego łącza mogą być niewystarczająco dobrej jakości.

Komunikator Bitrix24

Nowe funkcje w komunikatorze Bitrix24 - polubienia i przesyłanie plików.

Bezpieczeństwo

Technologia zabezpieczeń OTP (one time password), czyli haseł jednorazowych, jest już od pewnego czasu stosowana w Bitrix24. Z jesienną aktualizacją systemu wiąże się wprowadzenie dodatkowej, obok tokenów, metody dostarczania haseł jednorazowych. Można będzie teraz ustanowić dla konta konieczność podania dodatkowego hasła podczas logowania, które zostanie przesłane na telefon komórkowy, podobnie jak robią to banki podczas uwierzytelniania różnych operacji. Jest to doskonała metoda zabezpieczenia się przed programami przechwytującymi hasła użytkowników (keyloggery) i nieostrożnością pracowników w dysponowaniu swoimi danymi logowania.

Bitrix, w odpowiedzi na sugestie klientów, zwiększył także liczbę centr danych, z których korzysta do dostarczania usługi w chmurze (w modelu SaaS). Poza dwoma należącymi do Amazona centr w USA zaangażowane zostaną dwa kolejne, zlokalizowane w Europie. Każde centrum danych spełnia rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa, jak chociażby standard SAS 70 Type II, dane użytkowników są izolowane, wymiana danych odbywa się po szyfrowanym łączu SSL 256bit, a o bezpieczeństwo aplikacji dba firewall (Web Application Firewall). Dane użytkowników podlegają codziennemu back-up'owi.

Hasła jednorazowe w Bitrix24

Technologia zabezpieczenia autoryzacji hasłami jednorazowymi.

Zapowiedziane zmiany w znacznej części już zostały zastosowane, a kolejne pojawiać się będą sukcesywnie w najbliższych dniach i tygodniach.

Kategorie: